Zapri iskalnik ×
Povečaj kontrast
Belo na črnem
Povečaj pisavo

Ponastavi vse nastavitve

SVETOVNI DAN ZDRAVJA 2025

24. 04. 2025

Svetovni dan zdravja 2025 – Zdravi začetki, svetla prihodnost

Svetovni dan zdravja, ki ga vsako leto zaznamujemo 7. aprila je letos posvečen zdravju mater in novorojenčkov. S tem dnem pa se bo začela tudi celoletna kampanja z naslovom Zdravi začetki, svetla prihodnost.

Svetovna zdravstvena organizacija želi s kampanjo pozvati vlade in zdravstvene ustanove, naj povečajo prizadevanja za odpravo smrti mater in novorojenčkov, ki jih je mogoče preprečiti ter dajo prednost dolgoročnemu zdravju in dobremu počutju žensk. Zdravje novorojenčkov in njihovih mater je eden najpomembnejših kazalnikov splošnega zdravstvenega stanja in blaginje prebivalstva. Na zdrav začetek vplivajo številni dejavniki: varna nosečnost in porod, telesno in duševno zdravje, dobro počutje žensk pred in med porodom ter po njem in nenalezljive bolezni. Stopnja umrljivosti dojenčkov v Sloveniji je med najnižjimi v Evropi, stopnja maternalne umrljivosti pri nas je primerljiva z razvitimi državami. Naša prihodnja prizadevanja pa se bodo osredotočala na reševanje izzivov obporodnih duševnih stisk in ustvarjanje podpore za izboljšanje življenj mater in njihovih otrok.

Slovenija je na področju zdravja mater in novorojenčkov v zadnjih desetletjih naredila velik korak naprej. Umrljivost mater, ki zajema smrti v času nosečnosti, poroda ali v šestih tednih po njem, je v Sloveniji danes nizka. V zadnjih petih letih smo imeli v povprečju 9,7 smrti na 100.000 živorojenih otrok. S tem se Slovenija uvršča ob bok najbolj razvitim državam sveta. V petdesetih letih prejšnjega stoletja je bila ta številka skoraj desetkrat višja, v osemdesetih letih pa dvakrat višja. Najbolj se je zmanjšalo število smrti, ki so neposredno povezane z nosečnostjo ali porodom. K napredku so prispevale izboljšave v organizaciji porodniške oskrbe in skrbi za reproduktivno zdravje, kot so dostopnost do varnega in dostopnega splava, razvoj organizirane porodniške mreže in selitev porodov v nadzorovano okolje porodnišnic, uvajanje preventivnih programov za ženske in nenehno strokovno izobraževanje zdravstvenih delavcev. Pomemben del so prispevale tudi širše spremembe v medicini, dostop do sodobnih diagnostičnih in terapevtskih možnosti ter boljše spremljanje nosečnosti in poroda.

Perinatalna umrljivost, ki je eden pomembnejših kazalnikov zdravja in zdravstvenega varstva mater in novorojenčkov ter populacije nasploh in s katerim predstavljamo smrti otrok pred rojstvom ali v prvem tednu po rojstvu, je bila v zadnjih petih letih (2019–2023) 6,4 na tisoč rojstev. To je občutno manj kot v preteklosti – pred približno petimi desetletji je bila perinatalna umrljivost tudi trikrat višja. Tako po zadnjih podatkih mednarodnega projekta Euro-Peristat Slovenija sodi med evropske države z najnižjo stopnjo mrtvorojenosti in umrljivosti novorojenčkov. Ti dosežki so rezultat dolgoletnega sistematičnega dela na področju reproduktivnega zdravja.

V prihodnje bo še več pozornosti namenjene področjem, ki ostajajo izziv – med njimi sta predvsem prepoznavanje in obravnava duševnega zdravja žensk v času nosečnosti in po porodu, saj duševne stiske pomembno vplivajo na njihovo obolevnost in lahko tudi na umrljivost. Pomembna bo tudi nadaljnja krepitev podpore materam in družinam v najzgodnejšem obdobju otrokovega življenja.

Rojstvo otroka navadno prinese mnogo veselja, zadovoljstva in drugih prijetnih občutkov, lahko pa tudi številne stiske. Te so v času prilagajanja na zahtevnejše življenjske okoliščine sicer nekaj povsem običajnega in prehodnega. Pri številnih ženskah pa stiske vztrajajo ali se poglobijo. Raziskave namreč kažejo, da se – v Sloveniji in drugod po svetu – vsaka peta ženska v nosečnosti in v prvem letu po porodu sooča z depresijo in anksioznostjo in da so to v razvitih državah celo najpogostejše težave po porodu. V Sloveniji po porodu vsako leto zaradi hudih duševnih stisk trpi od 1700 do 3400 žensk. Pravočasna in primerna pomoč je ključna, saj pripomore k izboljšanju počutja, prepreči tragične zaplete in dolgoročne posledice ter hkrati zmanjša neugoden vpliv teh težav na otroka, družino in družbo. V Sloveniji zgledno skrbimo za zgodnje prepoznavanje stisk v obporodnem obdobju, tako v nosečnosti izvajamo nacionalni presejalni program v ginekoloških ambulantah, po porodu pa ob obiskih patronažnih medicinskih sester na domu. Vprašalnik o psihičnem počutju je vključen tudi v materinsko knjižico, ki jo dobi vsaka nosečnica.

DOGODKI OB SVETOVNEM DNEVU ZDRAVJA V ILIRSKI BISTRICI

Ob svetovnem dnevu zdravja, ki ga obeležujemo 7. aprila, smo v Zdravstveno vzgojnem centru Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica pripravili različne dogodke za ozaveščanje in spodbujanje k spremembam življenjskega sloga, ki prispevajo k boljšemu zdravju.

V torek 1.4.2025 so si na semenji dan mimoidoči lahko pomerili krvni tlak in vrednost krvnega sladkorja. Ob tem smo bili na voljo za vse koristne informacije povezane z zdravjem. Z nami je sodelovala tudi dipl.m.s. Monika Iskra iz diabetološke ambulante Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica.

V ponedeljek 7.4.2025, smo v sodelovanju z Večgeneracijskim centrom (VGC) pripravili delavnico Zdrav krožnik. Poudarjali smo vpliv prehrane na naše zdravje in se naučili pravilno sestaviti obrok.

V torek 8.4.2025 smo sodelovali z društvom VEZI . Telesna dejavnost je bila naša spremljevalka. Skupaj smo se podali na krajši pohod in se po pohodu naučili kako se je pomembno tudi sprostiti.

V četrtek 10.4.2025, smo zdravje obeležili na prav poseben način. Odpravili smo se na osnovno šolo Antona Žnidaršiča in skupaj z učenci od 1. do 5. razreda krepili pomen duševnega zdravja. Otroci so spoznali tehnike sproščanja in preko interaktivnih iger krepili kako identificirati lastne želje, empatijo ter krepili veščine odločanja.

Dogodke je vodila in izvajala ekipa Zdravstveno vzgojnega centra – ZVC Ilirska Bistrica, ki jo sestavljajo: Dijana Godec, Nataša Jenko, Jasna Savić in Petra Zrimšek.